IMG 9938 medium

Dr. Gáspár Péter

Gáspár Péter a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet, Rendszer és Irányításelméleti Laboratóriumának vezetője, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közlekedés és Járműirányítási Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára. 2016-tól az Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja.

Életrajzi áttekintés

Gáspár Péter a gépészmérnöki M.Sc. végzettségét 1985-ben,  Ph.D. fokozatát 1997-ben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Karán (KJK), míg a D.Sc. tudományos fokozatát a Magyar Tudományos Akadémián (MTA) 2007-ben szerezte. 2014-ben megkapta az MTA akadémia díját. 2016-tól az MTA levelező tagja.

1990 óta tudományos munkatársként, majd 2016-tól kutatóprofesszorként dolgozik a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetben (SZTAKI). 2004-től a Járműdinamika és Irányítás Kutatócsoport, majd 2017-től a Rendszer és Irányításelméleti Laboratórium vezetője. 2008-ban habilitált a BME KJK-n és 2009-ben kinevezték a BME egyetemi tanárának. 2013-tól a BME KJK Közlekedés és Járműirányítási Tanszékének (KJIT) vezetője.

Több kutatás-fejlesztési projektben töltött be vezető szerepet, melyek közül a legfontosabbak: részlegesen automatizált járműplatform biztonsági és gazdaságossági funkciókkal; haszonjárművek flottairányító rendszerének tervezése; vezetéstámogató elosztott rendszerek haszongépjárműves platformra; az út- és forgalmi viszonyokhoz alkalmazkodni képes intelligens adaptív sebesség és távolságtartó irányítás kidolgozása;változtatható geometriájú futómű mechanizmusának és irányításának tervezése;mesterséges intelligencia kutatások a jövő mobilitása területén. Több ipari projektben is részt vett, melyek közül néhány fontosabb: reaktor és primerköri diagnosztikai rendszer fejlesztése; az atomerőmű térfogatkompenzátor irányító rendszerének tervezése és megvalósítása; utasbiztonságot, vezetési asszisztenciát, megbízhatóságot, energiahatékonyságot és környezettudatosságot szolgáló technológiák fejlesztése.

20 éve oktat a BME-n. Előadója az Irányításelmélet M.Sc. tárgynak, kidolgozója és előadója az Irányításelmélet és rendszerdinamika M.Sc. és a Diszkrét irányítások M.Sc., valamint a Járműirányítás B.Sc. tárgyaknak. Szakfelelőse az Autonóm Járműirányítási Mérnök M.Sc. mesterszaknak, amely tematikájának részletes kidolgozását irányította. Vezeti a ’Tehetséggondozás és kutatói utánpótlás fejlesztés a járműirányítási technológiák területén’ című projektet. A BME Tudományos Tanácsának tagja. A BME Kandó Kálmán Doktori Iskola vezetője. A BME Egyetemi és Habilitációs Bizottságának tagja. 4 tanítványa szerzett Ph.D. minősítést.

Az IFAC (International Federation of Automatic Control) Magyarország Nemzeti Szervezőbizottságának elnöke, az IFAC Gépjármű és Közlekedés technikai bizottságainak tagja. Az MTA Bolyai János kutatási ösztöndíj kuratóriumának tagja. Az MTA Automatizálási és Számítástechnikai Tudományos Bizottság és a Közlekedés- és Járműtudományi Bizottság tagja. Több konferencia szervezésében tudományos bizottsági tagként vett részt. Nemzetközi folyóiratok szerkesztőbizottsági tagja, mint például az International Journal of Vehicle Systems Modelling and Testing, MDPI Energies, MDPI Vehicles.

4 irányításelméleti és járműirányítási tárgyú szakkönyv társszerzője, valamint 7 egyetemi tankönyv társzerzője. Ezeken kívül 142 folyóiratcikk, 4 könyvfejezet és 294 konferencia előadás szerzője, több mint 1800 hivatkozással. Kutatási érdeklődése a lineáris és nemlineáris rendszerekre, robusztus irányításra, rendszer identifikációra és irányítási célú identifikációra és mesterséges intelligencia módszerekre terjed ki. Ipari motiváltságú érdeklődése a mechanikai rendszereket, a járműstruktúrákat, a járműdinamikát és járműirányítást foglalja magában.

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Tanszékvezető egyetemi tanár

• H-1111 Budapest Stoczek u. 2. St. ép. 107.

• Tel: (36)-1-279-6171

• email: gaspar.peter[kukac]kjk.bme.hu

Pécs

angol, német

Munkahelyek és beosztás

• Computer and Automation Research Institute

• Hungarian Academy of Sciences Research advisor

• rendszerelmlélet

• robusztus irányítások járműdinamika és irányítás

• Autonóm Rendszerek Nemzeti Labor (2020-2024).

• Mesterséges Intelligencia és alkalmazásai az ipar és társadalom szolgálatában (2018-2020).

• Tehetséggondozás és kutatói utánpótlás fejlesztése autonóm járműirányítási technológiák területén (2017-2022).

• Részlegesen automatizált járműplatform biztonsági és gazdaságossági funkciókkal (2015-2017).

• Haszonjárművek flottairányító rendszerének tervezése (2001-2003).

• Regionális Egyetemi Tudásközpont Elektronikus jármű és járműirányítási témában (2005-2007).

• Vezetéstámogató elosztott rendszerek innovációja haszongépjárműves platformra (2008-2011).

• Gépjármű önvezető üzemmódban használható iPID típusú szabályozó algoritmus fejlesztése (2019).

• Utasbiztonságot, vezetési asszisztenciát, megbízhatóságot, energiahatékonyságot és környezettudatosságot szolgáló technológiák fejlesztése (2014-2016).

• Gépjármű felfüggesztési rendszer tervezése (2007-2008).

• Elektromos hajtású kerékpár irányításának tervezése (2007-2008);

• Antiskid braking control system (2005-2007);

• Térfogat kompenzátor irányításának fejlesztése  (2005-2006);

• Elektronikus fékrendszer megbízhatósági elemzése (2004-2005);

• Reaktorvédelmi rendszer megbízhatósági analízise (1996-1998);

• Reaktor és primerköri diagnosztikai rendszer fejlesztésea Paksi Atomerőműben (1991-1994)

MTA Akadémiai díj (2014). Bolyai plakett (2008), Bolyai János Kutatási Ösztöndíj (2004-2006, 1999-2000); Magyar Tudományért Alapítvány (1997, 2002, 2006),Szent-Györgyi Albert díj (2020)

Control Theory, Vehicle Dynamics and Control

KPA adatbázis